Datum: 29. března 1896, Císařská (Královská) louka Utkání: Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících Sestava: Semanský - Hlavnička, Strádal - Nedvěd, Benetka, Štěpán - Moučka, Zahrádka, Freja, Heuschneider, Pressler Průběh: První historické derby Slavie se Spartou. Turnaj nesl název „Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících”. Slavia ani Sparta tento turnaj nevyhrály. Hrálo se na hřišti vytyčeném provazem a na skládací branky, které hráči museli po skončení zápasu vrátit majiteli. Žádné čáry na hřišti nebyly, penalta se krokovala, byly pouze praporky v rozích. Brankovou čáru mezi tyčemi v té době také ještě neznali. Zápas řídil dr. Rössler-Ořovský, který jediný v českých zemích vlastnil originál anglických pravidel a který k zápasu přinesl svůj vlastní míč. Než se začalo hrát, rozhodčí zasedl s kapitány obou mužstev Frejou ze Slavie a Rudlem ze Sparty a učinili některé dohody, např. že čas bude měřen hodinkami pomocníka, kterého tehdy dělal npor. Cífka, že při dosažení gólu se musí rozhodčí a oba kapitáni shodnout na tom, zda gólu bylo dosaženo v souladu s pravidly, že na zapískání se musí přestát hrát, nebo že při penaltě musí stát gólman na brankové čáře, která však ještě neexistovala (viz výše). Sudí pak ukázal, jak se háže autové vhazování a vysvětlil svou gestikulaci. Slavia hrála ve svých tradičních červenobílých dresech, Sparta vyběhla na hřiště v černých dresech s bílým „S” na hrudi. Zápas skončil 0:0, i když do slavistické sítě padl jeden gól. Rozhodčí a kapitáni se však nebyli schopni dohodnout zda platí či nikoliv a protože hráči chtěli hrát dál, nebyl uznán. Rozhodčí: dr. Josef Rössler-Ořovský Diváci: 121 platících + mládež do 21 let zdarma Poznámky: Některé prameny uvádějí, že zápas nebyl dohrán pro hromadnou rvačku na hřišti. V drtivé většině je však psáno, že byl ukončen normálně.
Datum: 5. dubna 1896 Utkání: Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících Sestava: Semanský - Hlavnička, Strádal - Nedvěd, Benetka, Štěpán - Moučka, Zahrádka, Freja, Hauschneider, Pressler Průběh: O utkání napsal dokonce i německý list Spiel und Sport: „Tento boj měl rozhodnout, koho majetkem se stane jedenáct cen, které vypsal Český Sculling Cercle. Přirozeně byl to ostrý boj. Záloha Kickers byla velmi silná. Útočníci Slavie byli lépe sehraní než útočníci Kickers. Nicméně tito učinili několik výpadů, které skončily dvěma brankami. V druhém poločase Kickers velmi povolili a Slavia mocně tísnila. Dosáhla dvou branek, z nichž však jedna byla offside. Nejlepším mužem Kickers byl brankář Vítězslav Ženíšek, který velmi dobře chránil a chytil i prudce vstřelený dvanáctiyeardový penalty kick, který ho strhl k zemi. Pro tento výkon, protože při pádu k zemi ještě zachránil, byl zdraven neutuchajícím jásotem. Na straně Slavie hrál nejlépe Moučka, outside right, který dobře kličkoval a centroval, jakož i oba backové, kteří se vyznamenali i rychlým během.” napsal německý Spiel und Sport. Rozhodčí: A. Hojer Konečná tabulka turnaje:
A ještě úryvek z Národních listů: „Vědělo se, že zápas tento bude velice napínavý, neboť Slavia měla vybrány nejlepší hráče z některých fotbalových kroužků, což také veliké množství sportsmanů a sportu milovného obecenstva pražského na závodiště přilákalo. Zápas začal o třetí hodině za soudcování p. A. Hojera. ČFK Kickers podnikli několik krásných útoků, které se neminuly výsledkem, a Kickers prohnali míč dvakrát goalem Slavie. Slavia snažila se též několikrát ke goalu Kickers, čemuž však zabrániti se snažili velice silní a neohrožení backové a skvostně hrající brankář.”
Datum: 14. června 1896 Poznámky: Z tisku: „Footballový match sportovního klubu »Slavia« proti A. C. »Praha« vybojován byl ve čtvrtek 14. t. m. na Letné. Zápas byl velmi zajímavý. Obě strany vyslaly k zápasu dobré hráče a hájily své branky neobyčejně houževnatě. »Slavia« osvědčila souhru a kombinaci útoků, že A. C. »Praha« konečně musil podlehnouti. Hra skončila vítězstvím S. K. »Slavia« 3 brankami proti 0 »Prahy«.” (Národní listy, 21. května 1896)
Datum: 15. listopadu 1896 Utkání: Mistrovství Čech Průběh: Z dobového referátu se dozvídáme: „Většinou pohyboval se boj na poli DFC a bylo pozorováno, že Slavie je důstojným protivníkem proslaveného DFC.” Poznámky: Celé jméno soupeře znělo Deutsch Fussbal Club. Dále se píše, že Slavia z dalších bojů vystoupila, neboť hráče vyhmátli kantoři. Tehdy se tvrdilo, že to mají na svědomí sparťanští hráči. Oba kluby spolu kvůli tomuto incidentu nehrály dlouhých 11 let! |