Datum: 04. ledna 1989, Praha, hala v Edenu Utkání: přátelské Sestava: Přibyl, Jánoš - Šimůnek, Janů, Jeslínek, Beránek, Zálešák, Ondrejčík, Mysliveček, Frýda, Žák, J. Novák, M. Procházka, Řehák, Váňa, P. Čermák Branky: Lavička, Hašek, Bielik, Skuhravý, Čabala Rozhodčí: Grégr + Pelíšek Diváci: 800 Poznámky: Dobročinná akce hraná podle pravidel halového fotbalu na 2x30 minut. Utkání se hrálo na podporu obětem zemětřesení v Gruzii. Sparta byla rozehranější, Slavia trénovala druhý den. Zápas není započítáván do oficiálních statistik derby.
Datum: únor 1989 (v tisku vyšlo 27. února) Druh zápasu: Poznámky: V 80. letech se název Viktorie měnil z TJ Viktoria Žižkov Strojimport na TJ Viktoria Žižkov PSO. Nevím ve kterém roce to ale přesně bylo.
Datum: únor 1989 (v tisku vyšlo 27. února) Druh zápasu:
Datum: 01. bezna 1989 Utkání: 1. liga 1988/89, 16. kolo Sestava: Přibyl - Šimůnek, Ondrejčík, Jeslínek, Susko, Jinoch, Mysliveček, Frýda (83. Siva), Žák - Váňa, Řehák Branka: Pavlík 1:0 Průběh: Slavia téměr celý zápas úspěšně odolávala neplodnému náporu domácích, a o zasloužený bod ji připravil až devět minut před koncem jedinou brankou utkání Pavlík. Přitom fotbalisté DAC si těžkopádnou a nepřesnou hrou za předchozích 80 minut nevypracovali prakticky žádnou gólovou šanci. Naopak hosté projevovali ve hře víc dynamiky i snahy pronikat do soupeřovy obrany. V 28. minutě Jinoch trefil zblízka boční síť a také po přestávce měla Slavia více příležitostí. Tu největší měl v 50. min. Jeslínek, ale jeho střela brankáře Vahalu nepřekvapila. Rozhodčí: Chocholouš Diváci: 6.533 Trenér: I. Kopecký Poznámky: Tisk před utkáním: „Slavia odjíždí na Žitný ostrov s odhodláním neprohrát, její kádr je kompletní až na juniorského reprezentanta Nováka, který si z MS v Saúdské Arábii přivezl kotník v sádře.”
Datum: 06. bezna 1989, Praha, Eden Utkání: 1. liga 1988/89, 17. kolo Sestava: Přibyl - Šimůnek, Jeslínek, Ondrejčík, Susko - Jinoch (46. Víger), Frýda, Mysliveček, Žák - Váňa, Procházka (46. Beránek) Branky: 5. Válek 0:1, 22. Mojžíš 0:2, 51. Čurilla 0:3, 88. Jeslínek z pen. 1:3 Průběh: V souboji o krále Vršovic získal oba body zcela nečekaně celek Bohemians, který měl před prvním jarním pražským derby po nedělních výsledcích doslova nůž na krku… Hosté přesnou kombinací, tvrdým atakováním i bojovností dokonale vyvedli Slavii z konceptu. Pokud vůbec šlo o nějakém systému po první brance klokanů (Válek dotlačil do sítě Přibylovi vypadnuvší míč z náruče) u Slavie hovořit. Bezradnost v útoku doplňovala rozpačitost statistů v defenzívě (zejména Šimůnka i obou stoperů). I když po nečekaném vedení hostů byl v šanci dvakrát domácí Frýda (břevno z trestného kopu) a rozhodčí Havlíček odpustil klokanům penaltu za sražení Šimůnka Žďárským v 9. minutě. Jenže přišel perfektní pas Válka na Mojžíše při druhé brance do mezery obrany domácích zvící tolik prostoru jako zbouraná tribuna Slavie a bylo vlastně rozhodnuto. Zvláště když ještě před přestávkou šel předčasně do kabin Váňa za zákeřný faul na Čurillu. Definitivně hosté Slavii zdecimovali šachovou rošádou Beláka s Válkem, po jejichž akci nasadil mat Čurilla, pak ještě Tymich trefil břevno a jediný úspěch červenobílých - z penalty za faul na Sadílka na Vígera - už mnoho příznivců domácích nevidělo… Mířili totiž na tramvaj! Rozhodčí: Havlíček Diváci: 10.451 (10.421) Trenér: I. Kopecký: „Když se dělají takové chyby, nelze nikoho porazit. Výsledek ovlivnilo i vyloučení Váni.”
Datum: 12. bezna 1989, Bratislava, Tehelné pole Utkání: 1. liga 1988/89, 18. kolo Sestava: Jánoš - Šimůnek, Ondrejčík (53. Jinoch), Jeslínek, Zálešák - Víger, Mysliveček, Klusáček, Žák - Susko (40. Novák), Frýda Branky: 55. Vankovič z pen. 1:0, 71. Vankovič 2:0 Průběh: Úvod střetnutí patřil Slavii, která, i když hrála vlastně bez jediného útočníka, se častěji dostávala do blízkosti šestnáctky soupeře. Scházela jí však přeznější a důraznější koncovka. Slovan hrál dlouho rozháraně a jen bojovnost byla jeho zbraní. Krátce po přestávce utekl Timko a zastavil ho až v pokutovém území za cenu faulu Zálešák. Penaltu Vankovič bezpečně proměnil (nejednomu pravověrnému slavistovi pak při porovnání této situace s nepotrestaným faulem Beláka na Šimůnka vzkypěla krev v žilách). O čtvrt hodiny později obešel Timko Zálešáka a před brankou se orientoval opět Vankovič. Zbývající slavistická iniciativa bez střelby zůstala neplodná. Slavia si tak na jaře přivezla z Tehelného pole další prohru. Rozhodčí: Stiegler Diváci: 4.724 (4.794) Trenér: I. Kopecký: „Slovan si výhru zasloužil za větší aktivitu v první půli. Nám ovšem dělá větší starosti marodka, která se nám nyní rozrostla o oba stopery.” Poznámky: Ligová premiéra brankáře Jánoše.
Datum: 17. bezna 1989, Praha, Eden Utkání: 1. liga 1988/89, 19. kolo Sestava: Jánoš - Šimůnek, Klusáček, Ondrejčík, Susko - Víger, Frýda, Mysliveček, Žák (82. Jinoch) - Novák (35. Zákostelský), Procházka Branky: 9. Luhový 0:1, 64. Klusáček 1:1, 73. Foldyna 1:2 Průběh: Tradiční derby v pražském Edenu otevřelo 19. kolo nejvyšší soutěže fotbalistů. Slavia bojovala, ale i nadále zůstává jediným mužstvem, které na jaře ještě nebodovalo. Rozhodčí: Pelíšek Diváci: 4.317 Trenér: I. Kopecký Poznámky: Tisk před utkáním: „Červenobílí mají rozsáhlou marodku, chybět budou Jeslínek, který je po operaci kolenních vazů a na jaře už si nezahraje, Siva, Řehák, nepatrné jsou naděje na start Beránka (zlomený nos) a větší u Ondrejčíka (výron v kotníku), k dispozici není ani distancovaný Váňa.
Datum: 26. bezna 1989 Utkání: 1. liga 1988/89, 20. kolo Sestava: Jánoš - Beránek, Frýda, Klusáček, Mysliveček, Ondrejčík, Řehák, Susko, Šimůnek, Víger, Žák Branka: 36. Hipp 1:0 Průběh: Slavisté Řehák a Ondrejčík hned na začátku své šance spálili, ovšem na druhé straně je napodobili pomácí Jež, Lednický a dvakrát Moravčík. Fotbal se hrál podobný, Nitra si dokonce notně zahrávala s přízní diváků, když trestuhodně zahodila do přestávky další šance. Teprve po změně stran získala převahu, ale tu provázela střelecká marnost. Podobně však dopadali z brejků hosté (opět Ondrejčík, Řehák a navíc Mysliveček). Od 60. min. se přestal hrát fotbal... Rozhodčí: Líška Diváci: 4.823 Trenér: I. Kopecký Poznámky: Slavia prohrála popáté za sebou.
Datum: 29. bezna 1989 Utkání: Český pohár, čtvrtfinále Rozhodčí: Pekař
Datum: 02. dubna 1989 Utkání: 1. liga 1988/89, 21. kolo Sestava: Jánoš - Šimůnek, Ondrejčík, Klusáček, Beránek - Řehák, Mysliveček, Žák - Siva (76. Jinoch), Frýda, Novák (83. Zálešák) Branky: 6. Siva 1:0, 33. Ondrejčík 2:0, 72. Grussmann 2:1 Průběh: V rozpětí čtyř dnů porazila Slavia už podruhé Vítkovice; poprvé ve čtvrtfinále Českého poháru. Červenobílí už se Sivou a prakticky jen bez zraněného Jeslínka a distancovaného Váni hráli snaživě, důrazně, ale střídali dobré okamžiky se slabšími. Protože nebyla na výši „druhá vlna”, často vázla kombinace, přechod do útoku byl pomalejší a před brankou soupeře byli domácí někdy nerozhodní. Základ k jejich vítězství položil už v 6. minutě Siva, který zužitkoval Ondrejčíkův vrácený míč od lajny. Pak měli hosté příležitost vyrovnat, ale neproměnili rozhodčím Stieglerem správně nařízenou penaltu za faul Šimůnka, který oběma rukama stáhl Jeřábka… Kovačíkovu střelu Jánoš nadvakrát kryl. Na Pražany se usmálo štěstí. Z protiútoku hosté faulovali na pravé straně trestného území, Mysliveček zahrál trestný kop a zcela nekrytý Ondrejčík zvýšil na 2:0. Po změně stran Vítkovičtí přidali, Slavia znervózněla, své protiútoky nedotáhla a nevyužila dalších šancí (Žák, Novák, Siva). Hosté korunovali své úsilí v 72. min. Grussmannem po chybě brankáře Jánoše. V 75. min. mohl Bartl vyrovnat, jeho prudkou hlavičkou k zemi však brankář vyrazil nohou. Rozhodčí: Stiegler Diváci: 4.908 Trenér: I. Kopecký: „Bylo to pro nás strašně důležité utkání. Prohra by nás srazila až na dno. I proto jsem vsadil na zkušenost.” Poznámky: Střely 9:6, fauly 14:21.
Datum: 08. dubna 1989, Cheb Utkání: 1. liga 1988/89, 22. kolo Sestava: Jánoš - Šimůnek, Klusáček, Ondrejčík, Susko - Mysliveček, Řehák, Frýda (81. Beránek), Žák - Novák (46. Zálešák), Siva Branky: 43. Kuka 1:0, 50. Šimůnek 1:1 Průběh: Byl to průměrný, ale zajímavý fotbal. Pouze sudí Dibitanzl svým výkonem potvrdil, že časté kritiky na hlavu rozhodčích mají své opodstatnění. Oba celky hrály otevřeně, a tak o vzruch před oběma brankami nebyla nouze. Hraničářům se nepodařilo dostat Pražany pod tlak a blíže ke vstřelení branky měli hosté. Slavia totiž už ve 13. minutě po akci Žáka se Sivou naznačila, že nehodlá hrát druhé housle. Skutečnost však byla zcela obrácená a první se radovali domácí, když nepříliš prudkou Kukovu ránu nešťastně zadní částí těla tečoval Ondrejčík. Ve druhé půli slavisté prahli po odvetě, ale pojistku na vedení měl na kopačce chebský Lindenthal. Zbytečně razantní střelou však minul odkrytý roh branky hostí, a tak hosté vyrovnali v 50. minutě, kdy za faul na Řeháka kopal Šimůnek penaltu. Jeho první ránu Krbeček vyrazil, ale dorážka už byla přesná. Až do konce utkání měli domácí dost zjevnou převahu, ale Slavia zisk bodu uhlídala. Šance měli obě strany - Žák, Šimůnek i Řehák na jedné a Šilhavý se Sopkem na druhé straně je však nevyužili. Slavii řádně zatrnulo v samém závěru, kdy však po zákroku na Šilhavého zůstala píšťalka rozhodčího němá. Remíza vcelku odpovídá průběhu utkání a pro domácí je to nepříjemná a nečekaná ztráta. Rozhodčí: Dibitanzl Diváci: 3.738 Trenér: Asistent trenéra Kopeckého Petržela: „Jsme rádi, že jsme remizovali, mohli jsme však získat oba body … ale i prohrát!” Poznámky: Střely přímé 4:6, mimo 13:4, rohy 7:7, fauly 17:12.
Datum: 17. dubna 1989, Praha, Eden Utkání: 1. liga 1988/89, 23. kolo Sestava: Jánoš - Šimůnek, Klusáček, Ondrejčík, Beránek - Mysliveček, Víger (69. Žák), Řehák, Frýda - Novák, Siva (78. Zálešák) Branky: 5. Řehák 1:0, 24. Maroši 1:1, 36. Klusáček 2:1, 73. Novák 3:1, 89. Mysliveček 4:1 Průběh: V závěrečném utkání 23. kola fotbalové ligy zvítězili slavisté zaslouženě nad Olomoucí a v tabulce postoupili na 5. místo. Rozhodčí: Chocholouš Diváci: 3.684 Trenér: I. Kopecký Poznámky: Některé zdroje uvádí mezi žlutými kartami i Beránka.
Datum: 20. dubna 1989, Hradec Králové Utkání: 1. liga 1988/89, 24. kolo Sestava: Jánoš - Šimůnek, Ondrejčík, Klusáček, Beránek - Žák, Frýda (43. Zálešák), Mysliveček - Siva, Řehák, Novák (75. Víger) Branka: 32. Řehák 0:1 Průběh: Hradečtí začali bojovně, měli více brankových příležitostí, ale v rozhodujícím okamžiku chyběla střelám větší přesnost a důraz. Šance měli v 6. min. Černý, v 15. Polák, v 19. Kovárník, ve 23. minutě vyrazil Kovárníkovu bombu brankář Jánoš na roh. Ve 40. min. nastřelil Černý z 8 metrů gólmana, ve 44. Chaloupka dal hlavou těsně vedle. Slavisté podnikali brejky, přechod do útoku měli daleko rychlejší než domácí, finální přihrávky směřovaly do gólových šancí. Při jedné takové domácí obrana zaváhala, obránce Šimůnek prošel po pravé straně a nikým nekrytý Řehák vstřelil rozhodující branku Slavie. Největší podíl na vítězství má brankář Jánoš, který čaroval i ve druhém poločase. Domácí ho začali náporem, ale útočníkům chyběl rychlejší pohyb. Šance ovšem měli také hosté, v 62. minutě Řehák dokonce nastřelil z trestného kopu tyč. Rozhodčí: Marko Diváci: 13.326 Trenér: I. Kopecký Poznámky: Střely na branku 10:4, mimo 7:5, rohy 10:2, fauly 14:26.
Datum: duben 1989 (v tisku vyšlo 27. dubna) Utkání: přátelské
Datum: 03. kvtna 1989, Bratislava Utkání: 1. liga 1988/89, 25. kolo Sestava: Jánoš - Šimůnek, Klusáček, Ondrejčík, Beránek - Mysliveček, Řehák, Žák (46. Víger), Frýda - Siva (46. Zálešák), Novák Branky: 26. Brezík 1:0, 32. Brezík 2:0, 61. Řehák 2:1, 65. Řehák z pen. 2:2, 80. Brezík z pen. 3:2, 90. Mysliveček 3:3 Průběh: Poslední tři prohry se bratislavskému Interu navzdory množství brankových příležitostí nepodařilo pražské Slavii oplatit. První poločas měli hráči Bratislavy stále převahu, ale příliš dlouho rozehrávali a před brankou zbrkle stříleli nebo přihrávali. Vedli 2:0 a před koncem prvního poločasu měl Kramoliš dvě výborné šance a krátce po přestávce Richter, opět Kramoliš a Weiss zahodili další „čisté” brankové šance. Hodinu zakřiknutě hrající Slavia, v útoku bez myšlenky a v obraně nejistá, se probudila. Dovolil jí to výkon domácích a v průběhu pěti minut vyrovnal Řehák. Rozhodčí: Jašek Diváci: 3.388 Trenér: I. Kopecký: „Po první půli, kdy jsme sice hráli ofenzívně, ale zároveň neopatrně v obraně, přišel ve druhém poločasu zvrat, k němuž napomohl příchod Vígera. Rychle jsme vyrovnali na 2:2, pak jsme gólem z penalty sice prohrávali, ale mužstvo bojovalo až do konce a srovnalo skóre znovu. Toho si na hráčích nejvíce cením!”
Datum: květen 1989 (v tisku vyšlo 11. května) Druh zápasu: Sestava: Frýda, Žák, Mysliveček, Procházka Branky: Frýda, Žák, Mysliveček, Procházka
Datum: 15. kvtna 1989, Praha, Eden Druh zápasu: 1. liga 1988/89, 26. kolo Sestava: Jánoš - Šimůnek, Ondrejčík, Klusáček, Beránek - Víger, Frýda, Mysliveček, Žák - J. Novák (79. Procházka), Řehák (69. Siva) Branky: 1. Šimůnek 1:0, 15. Řehák 2:0. 47. Kukleta 3:0 Průběh: Po tříletém čekání na vítězství v tradičním derby pražských „S” se ve včerejší dohrávce 26. kola fotbalové ligy příznivci červenobílých přece jen dočkali. Eden tentokrát nebyl pro sparťany rájem a v nadprůměrném utkání dokázala domácí Slavia porazit letenský celek 3:0, čímž v čele soutěže situaci znovu zkomplikovala - ostravský Baník ztrácí na vedoucí Spartu opět jen tři body. Rozhodčí: Marko Diváci: 10.203 Trenér: I. Kopecký: „Souhlasím s názorem kolegy, první gól nás uklidnil, kdežto soupeře srazil. V dalších minutách si hráči sáhli až na dno svých sil. Zápas to byl pohledný, jen si myslím, že některé zákroky, zvláště na Řeháka, byly zbytečné.” Tisk před utkáním: „Slavia může ještě pošilhávat po Poháru UEFA, Sparta s ní však dobrých 5 let neprohrála.
Datum: 18. kvtna 1989 Utkání: Český pohár, semifinále Sestava: Přibyl - Řehák (?), Ondrejčík, Susko, Siva, Víger (od 60. min.), Novák (od 60. min.), Žák (?) Branky: 18. Siva 0:1, 23. Pacák 1:1, 45. Havránek 2:1, 75. Víger 2:2, 103. Řehák 2:3 Průběh: Vítězství Slavie se nerodilo lehce. Snad i kvůli tomu, že měla v nohách ne právě jednoduché pondělní derby v Edenu. I to vedlo slavistického trenéra Ivana Kopeckého k tomu, že na východě Čech poslal na hřiště od začátku hned čtyři čerstvé muže. Rozhodčí: Stiegler Diváci: 6.000 Trenér: I. Kopecký Poznámky: Střely přímé 7:7, mimo 6:5, rohy 9:5.
Datum: 22. kvtna 1989 Utkání: 1. liga 1988/89, 27. kolo Sestava: Jánoš - Šimůnek, Ondrejčík, Klusáček, Beránek - Frýda, Mysliveček, Víger, Žák - Siva (78. Procházka), Řehák Branky: 13. Baláž 1:0, 18. Řehák 1:1, 45. Suchánek 2:1, 87. Diňa 3:1 Průběh: Slavia po šesti kolech bez prohry v Banské Bystrici propadla, i když domácí vojáci hráli hodinu bez vyloučeného Baláže. Slavii se nepodařilo zopakovat výkon z pražského derby se Spartou. Soupeř byl rychlejší, důraznější, líp kombinoval. Pražané ještě dokázali odpovědět na Balážův gól Řehákem, vyrovnali hru, dostali Duklu pod tlak, vytvořili si několik velice dobrých příležitostí, ale pak inkasovali gól „do šatny”, když Valkučákovu bombu Jánoš vyrazil a Suchánek trefil do černého. Slavisté pak ve druhém poločase přidali na důrazu, ale branku vojáků obléhali marně. Naopak tři minuty před koncem z trestného kopu Diňa zpečetil jejich porážku. Rozhodčí: Czetö Diváci: 3.095 (3.085) Trenér: I. Kopecký Poznámky: ČK: 30. Baláž (Dukla) za faul a oplácení na Žáka.
Datum: 28. kvtna 1989, Jablonec nad Nisou, stadion LIAZ Jablonec n./N. na Střelnici Utkání: Český pohár, finále Sestava: Jánoš - Šimůnek, Ondrejčík, Klusáček, Beránek - Víger (Zálešák), Mysliveček, Frýda, Žák - Siva (Procházka), Řehák Branka: 15. Griga 1:0 Průběh: Návrat uzdraveného Haška do základní sestavy Spartě ohromně pomohl! Psychicky, ale hlavně herně, protože mistr mohl opět vyrukovat se silnou zálohou, s níž stojí i padají jeho výkony, a jak se v posledních týdnech ukázalo i výsledky. Letenský kapitán to také byl, kdo jako první Zpočátku ofenzivně naladěná Slavia, chtějící stejně jako před nedávnem v lize dělat hru a diktovat režii finále, se najednou cítila vyvedena z konceptu a z míry. Ocitla se nejen v dešťová spršce, hřmění hromů a křižování blesků, ale i v letenském tlaku, který se stupňoval a sílil. Mistr, zpočátku až chytře vyčkávající, lákající soupeře na svou polovinu a spoléhající na rychlé, jednoduché, ale krajně nebezpečné protiútoky, se vedoucím gólem natolik uklidnil, že na jablonecké trávě vzpomínal na své velké chvíle a nalézal svou někdejší tvář. Především díky neúnavné záloze, která předčila stejnou protivníkovu řadu a přesností, důrazem, a hlavně pak pohyblivostí a rychlostí, ale i přičiněním Grigy, jenž tentokrát nejen čekal na své gólové šance, ale připravoval je i jiným. Jako např. ve 37. min., kdy předložil ideální míč Haškovi, který rozvlnil slavistickou síť podruhé. I rozhodčímu Grégrovi se akce jako Ani po změně stran neztratilo pohárové derby náboj, tempo, zajímavost a spád, neboť motivace obou celků byla dál velká. Sparta si samozřejmě vedení chtěla pojistit (a příležitosti k tomu měla - největší v 73. minutě P. Novák, jenž se ocitl zcela sám před Jánošem), Slavia se naproti tomu nechtěla vzdát svého snu, že by prostřednictvím poháru mohla nakouknout do „Evropy”. Kopeckého svěřenci proto zákonitě přidali, na rozdíl od prvního poločasu začali k útočení daleko častěji využívat křídelních prostorů, do ofenzívy se zapojovali i krajní obránci Šimůnek s Beránkem. Efekt slavistického snažení byl ovšem nulový, neboť mu chybělo to hlavní - finální přihrávka a koncovka. Šimůnek si kupř. dokázal postupně pohrát s celou letenskou obranou, v šestnáctce si položit na zem a obejít dva protihráče, ale přesně už nepřihrál. Siva při několika akcích předvedl totéž, takže vyrovnání, a tudíž alespoň prodloužení, zůstalo pro tým z Edenu fatou morgánou. Nepomohlo ani dvojnásobné střídání v průběhu poločasu, ani zoufalý závěrečný finiš, plný snahy, bojovnosti, vůle, ale i nervozity, a tudíž i křečovitosti. Nejblíže k vyrovnání měl střídající Procházka, ale hlavičkoval vedle. Sparta se vrátila k taktice v úvodu finále, kdy také spoléhala na obranu a snažila se přesnou kombinací držet míč pod kontrolou a myslela při tom na rychlé protiakce. Tato taktika jí také skutečně vyšla! Nakonec jí vynesla už devátý primát v Českém poháru, který po 90minutové jablonecké partii převzal po zásluze z rukou předsedy VFS ČÚV ČSTV J. Kořínka Letenský kapitán I. Hašek. Rozhodčí: Grégr Diváci: 9.600 (uvádí se i 9.700 či 9650) Trenér: I. Kopecký Poznámky: Tisk před zápasem: „Pro dlouhodobé zranění by neměli hrát Jeslínek a Váňa, pro 6 žlutých karet Mysliveček.”
Datum: 01. ervna 1989, Praha, Eden Utkání: 1. liga 1988/89, 28. kolo Sestava: Jánoš - Beránek, Frýda, Klusáček, Ondrejčík, Řehák, Siva (stř.), Šimůnek, Víger, Zálešák, Žák (stř.); stř. Susko, Procházka Branky: 25. Řehák z pen. 1:0, 33. Řehák z pen. 2:0, 41. Siva 3:0, 45. Klejch z pen. 3:1, 58. Frýda 4:1, 79. Procházka 5:1 Průběh: V posledním zápase 28. kola pogratulovali slavisté pěti góly k 85. narozeninám Františku Pláničkovi. Zároveň tím dokázali, že se nevzdávají naděje na účast v Poháru UEFA. Rozhodčí: Chocholouš Diváci: 5.084 Trenér: I. Kopecký Poznámky: Utkání předcházela malá slavnost: František Plánička, brankář Slavie a vicemistrů světa 1934, přijal v předvečer svých 85. narozenin, blahopřání oddílu, TJ i odboru přátel.
Datum: červen 1989, v tisku vyšlo 7. června Utkání: přátelské Sestava: Beránek Branky: Kafka 4 (1 z pen.) - Beránek
Datum: 11. června 1989, Ostrava Utkání: 1. liga 1988/89, 29. kolo Sestava: Jánoš - Susko, Klusáček, Ondrejčík, Beránek - Víger, Mysliveček, Frýda (79. Jinoch), Zálešák - Řehák, Procházka (79. Siva) Branky: 38. Beránek 0:1, 41. Daněk 1:1, 75. Staš 2:1, 76. Škarabela 3:1, 89. Škarabela 4:1 Průběh: Od první minuty to byla partie pro divákovo oči. Oba soupeři vsadili totiž na útok, což se ostatně čekalo, neboť naději Slavie na Pohár UEFA živila jenom výhra na Bazalech, a domácí se v sezóně nesporně úspěšné chtěli ve stejném duchu rozloučit se svými fanoušky. Prostě, vyhrát chtěli oba, a fotbal na tom vydělal. Rozhodčí: Líška Diváci: 6.616 Trenér: I. Kopecký: „Tři čtvrtiny zápasu jsme měli v rukách, přesto jsme prohráli!” Poznámky: Střely na branku 9:0, mimo 8:7, rohy 2:6, fauly 19:20.
Datum: 14. ervna 1989, Praha, Eden Utkání: 1. liga 1988/89, 30. kolo Sestava: Přibyl - Beránek, Procházka (stř.), Zálešák, Víger, Řehák, Mysliveček, Ondrejčík, Frýda, Klusáček, Šimůnek; stř. Siva, Jinoch Branka: 25. Zálešák 1:0 Průběh: Utkání bylo ovlivněno, hráči dostali od vedení Bohemians 30.000 korun. Přineslo však tvrdý boj, branku vstřelil ve 25. minutě Zálešák po Vígerově přihrávce. Rozhodčí: Hycl Diváci: 6.075 Trenér: I. Kopecký Poznámky: Tisk před utkáním: „Červenobílí mají problémy se sestavou, protože na marodce jsou nadále Jeslínek, Novák, Váňa, nejistý je start Šimůnka (stěžuje si na třísla) a Frýdy, který pro svalové zranění nedohrál v Ostravě.”
Datum: červenec 1989 Utkání: příprava v NSR Poznámky: V tisku vyšlo 26. července.
Datum: červenec 1989 (V tisku vyšlo 24. července) Utkání: příprava v NSR
Datum: červenec 1989 Utkání: příprava v NSR Poznámky: V tisku vyšlo 26. července. V přípravě jsou s mužstvem Slavie v NSR už noví hráči Galbavý a Faktor a z vojny se vrátivší Kuka, Urban a Feřtek, zatímco rekonvalescenti Šimůnek, Jeslínek a Vandas se připravují v Edenu.
Datum: červenec 1989 Utkání: příprava v NSR Sestava: Mysliveček, Galbavý, Ondrejčík, Zákostelský, Řehák, Víger, Feřtek Branky: Mysliveček 3, Galbavý 2, Ondrejčík 2 a Zákostelský 2, Řehák, Víger, Feřtek Poznámky: Zákostelský byl po tomto zápase se sedmi brankami nejlepším střelcem týmu. V tisku vyšlo 28. července.
Datum: červenec 1989 Utkání: příprava v NSR Poznámky: V tisku vyšlo 1. srpna.
Datum: červenec 1989 Utkání: příprava v NSR Poznámky: V tisku vyšlo 1. srpna.
Datum: červenec 1989 Utkání: příprava v NSR Poznámky: V tisku vyšlo 1. srpna. Slavisté z celé této přípravy 6 zápasů vyhráli a jen jeden prohráli.
Datum: 06. ervence 1989, Örebro Utkání: Interpohár - Panasonic Cup Branky: 44. Karlen 1:0, 65. Millqvist 2:0 Průběh: Slavia ve Švédsku nepřesvědčila, soupeř ji předčil v jednoduchosti a rychlosti. Šance si hosté vytvořili jen ke konci poločasu, ale neproměnili je. Rozhodčí: Nillson (Švédsko) Diváci: 1.500
Datum: 08. ervence 1989, Siófok Utkání: Interpohár - Panasonic Cup
Datum: 1989, Praha Utkání: Interpohár - Panasonic Cup Poznámky: Jako místo utkání se uvádí i Staré Město na jižní Moravě.
Datum: 12. ervence 1989, Praha Utkání: Interpohár - Panasonic Cup Sestava: Přibyl - Šimůnek (53. Feřtek), Ondrejčík, Klusáček, Zálešák - Víger, Mysliveček (46. Urban), Žák, Frýda (46. Galbavý) - Kuka, Řehák (46. J. Novák) Branky: 23. Sjögren 0:1, 38. Karlen 0:2, 56. Blohm 0:3, 90. Dunberg 0:4 Průběh: Domácí svým počtem příznivců (1790) jako by chtěli připomenout datum francouzské revoluce. Přišlo jich sice o jednoho více na to, aby počty souhlasily, nicméně pro publikum se převratné děly věci: kdo totiž čekal snadné vítězství či alespoň dobrý výkon domácích, byl notně zklamán. Lehkonohý nováček švédské ligy, který zatím v Panasonic cupu neztratil ani bop, dirigovaný 35násobným reprezentantem Nilssonem, byl lepší po všech stránkách a dezorientované obraně lehce střílel pohledné branky. Blohmovu sólu přes polovinu hřiště musely tribuny uznale zatleskat. Rozhodčí: Grégr Diváci: 1.791 Trenér: Mužstvo vedl V. Petržela (I. Kopecký byl na dovolené). Ivan Kopecký: „Dá se mluvit o ostudě, ovšem zápas jsme brali jako přípravu a v té jsou podobné výpadky možné.“
Datum: 15. ervence 1989 Utkání: Interpohár - Panasonic Cup Poznámky: Tisk před zápasem: Červenobílí už mohou myslet jen na druhou příčku a 15 tisíc marek. Budou chybět Šimůnek (bolesti třísel) a J. Novák (chřipka). Dále Frýda a Řehák (s reprezentací v Aarau), Vandas s Jeslínkem zatím jen lehce trénují. Nastoupit by měli nováčci Feřtek, Galbavý a Urban.
Datum: 19. ervence 1989, Curych (Wettingen?) Utkání: Interpohár - Panasonic Cup, 6. kolo Sestava: Jánoš - Ondrejčík, Klusáček, Zálešák, Urban, Víger, Novák, Mysliveček, Žák, Řehák (80. Feřtek), Kuka (57. Galbavý) Branky: 25. Víger 0:1, 35. Rueda 1:1, 89. Feřtek 1:2 Průběh: Hosté měli od počátku mírnou převahu, kterou vyjádřil Frýdek vedoucí brankou, domácí před poločasem vyrovnali, ale zisk dvou bodů pojistil minutu před koncem střídající Feřtek. Rozhodčí: Sandoz Diváci: 750 Poznámky: Tisk před zápasem: „Červenobílí bojují o 2. místo, budou postrádat operovaného Frýdu, ale už nastoupí Řehák.”
Datum: 06. srpna 1989, Žirovnice Druh zápasu:
Datum: 06. srpna 1989, Žirovnice Druh zápasu: Sestava: Žák Branky: Žák - Schneider, Kafka Poznámky: 56. ročník turnaje o Perleťový pohár v Žirovnici se vydařil po všech stránkách! Dobrým znamením už byla přízeň počasí: celý týden zima takřka listopadová, déšť a vítr, den před turnajem a při něm jako zázrakem teplo a slunečno, v pondělí ráno už zase prška… Fotbalisté se odměnili maximálním nasazením a dobrými výkony, takže všechny čtyři zápasy se rozhodně líbily - a 2.200 diváků zase na oplátku připravilo zejména ve finále téměř ligovou atmosféru!
Datum: 09. srpna 1989, Brandýs nad Labem Utkání: Český pohár, 3. kolo Sestava: Jánoš - Susko, Ondrejčík, Klusáček, Zálešák, Urban, Žák, Víger, Mysliveček (46. Galbavý), Novák, Kuka (81. Zákostelský) Branky: 56. Váňa 1:0 Průběh: Na pražskou Slavii se vytáhl účastník národní první fotbalové ligy. Domácí předčili ligového soupeře, který si v úvodu a v závěru vytvořil jen tři šance, hrou i bojovností. Střelcem jediného, ale rozhodujícího úspěchu domácích byl v 56. minutě Váňa. Toto jméno se ještě nedávno objevovalo právě na soupisce červenobílých. Poznámky: Tisk před utkáním: „Červenobílí nemohou počítat s Faktorem a Řehákem, kteří jsou v trestu, a s nemocnými Jeslínkem, Vandasem (oba po operaci již trénují), Šimůnkem (třísla) a Frýdou (rameno).” Rozhodčí: Krondl Diváci: 1.500
Datum: 14. srpna 1989, Praha, Eden Utkání: 1. liga 1989/90, 1. kolo Sestava: Jánoš - Susko, Ondrejčík, Klusáček, Zálešák, Víger, Mysliveček, Urban, Žák, Kuka (75. Galbavý), Novák (83. Zákostelský) Průběh: V Edenu překvapil „zbytek Slavie”, který v poslední půlhodině přidal několik pěkných akcí a dal slabé Trnavě tři branky. Slavia v podstatě postavila juniorskou sestavu, absence zkušených nebere konce. Branky: 61. Novák 1:0, 63. Klusáček 2:0, 90. Zákostelecký 3:0 Rozhodčí: Hycl Diváci: 5.659 Trenér: I. Kopecký: „Nehledejme alibi v absencích hráčů. Připouštím však, že po dvou předchozích prohrách - s Brnem na turnaji a s Brandýsem v poháru - pro nás mohla být ligová premiéra těžká hlavně psychicky. Rozhodl úvodní gól přinesl zlom. Stále příliš mnoho bojujeme, dřeme, chybí nám fotbalovost. Před utkáním jsme na tom nebyli psychicky dobře, museli jsme vsadit na bojovnost.” Poznámky: Jeden hráč uvedený mezi střídajícími nastoupil od začátku utkání a patří tedy ještě do základní sestavy, není mi však známo, který z nich to byl.
Datum: 16. srpna 1989, Praha, Eden Utkání: přátelské
Datum: 20. srpna 1989 Utkání: 1. liga 1989/90, 2. kolo Sestava: Jánoš - Susko, Ondrejčík, Klusáček, Zálešák, Víger, Mysliveček, Urban, Žák, Novák (51. Galbavý), Kuka (78. Zákostelský) Branky: 23. Varga 1:0, 87. Pecko 2:0 Průběh: Hosté byli rychlejší, důraznější, v útoku přímočařejší. Brzy se také dostali do vedení, které přineslo na jejich kopačky více klidu a přesnosti. Slavia měla velkou šanci už v první půli, Ekhardt však vykopával z prázdné brány. Mladý, zraněními zdecimovaný tým Slavie tedy na vyrovnání měl, ale šance Kuky a Myslivečka přišly vniveč. Rozhodčí: Stiegler Diváci: 8.375 Trenér: I. Kopecký
Datum: 24. srpna 1989 Utkání: 1. liga 1989/90, 3. kolo Sestava: Jánoš - Susko (46. Vandas), Jeslínek, Ondrejčík, Zálešák, Víger (80. Zákostelský), Klusáček, Mysliveček, Žák, Urban, Novák Branky: 27. Weiss 0:1, 35. Luhový 0:2, 40. Žák z pen. 1:2, 89. Urban 2:2 Průběh: Jen sám sobě mohl bratislavský Inter „poděkovat” za to, že si místo první podzimní výhry odvezl z Edenu jen bod. V epilogu třetího ligového kola byl lepším, nebezpečnějším a hlavně fotbalovějšía mužstvem, jenže své přednosti prokazoval pouze v první půli. Po změně stran začal nepochopitelně hájit hubené vedení a za pasivitu byl potrestán. Rozhodčí: Benedik Diváci: 5.204 Trenér: I. Kopecký
Datum: 28. srpna 1989, Praha, Sparta Utkání: 1. liga 1989/90, 4. kolo Sestava: Jánoš - Víger, Jeslínek, Zálešák - T. Urban, Klusáček, Mysliveček, Žák (79. Vandas) - Kuka, Řehák Branky: 11. Skuhravý 1:0, 17. Hašek 2:0, 62. Bílek z pen. 3:0 Průběh: Mladý slavistický gólman Jánoš se stal smutným hrdinou 105. derby pražských „S”. V pouze průměrném zápase, jenž zůstal hodně za očekáváním a v němž domácí hráli jen to, co k bezpečnému vítězství potřebovali, zanechal totiž svůj výrazný autogram pod všemi třemi inkasovanými brankami, a tím i pod prohrou svého týmu. Rozhodčí: Grégr Diváci: 9.000 Trenér: I. Kopecký: „Sparta hrála velice dobře v místech, kde se dne fotbal rozhoduje - tedy v šestnáctkách. Navíc dala brzy gól a namísto nátlakové hry si chodila do naší otevřené obrany jak se jí zachtělo. Jánoše jsem chtěl po druhém gólu střídat, ale protože jsem ho vytipoval jako jedničku a nechtěl jsem nalomit jeho psychiku, nechal jsem ho nakonec v brance.”
Datum: 01. z 1989 Utkání: 1. liga 1989/90, 5. kolo Sestava: Jánoš - Urban, Klusáček, Jeslínek, Zálešák - Víger, Faktor (79. Ondrejčík), Žák (63. Novák), Mysliveček - Kuk, Řehák Branky: 15. Víger 1:0, 21. Mysliveček 2:0, 74. Karoch 2:1, 80. Kuka 3:1 Průběh: Utkání průměrné úrovně. Rychleji vyřešili otázku, co s míčem na dostřel branky, když není komu přihrát, domácí. Už v 8. min. ze 20 metrů napálil míč do břevna. Následující hlavičku Faktora odvracel na čáře Bažant. V 15. minutě Víger obhlédl zkušeným zrakem přelidněnou šestnáctku a křížnou střelou z její hranice dokonale překvapil spícího Kostelníka. Slavisté pak přidali a ve 21. min. prokázal u rohového praporku Kuka důraz v souboji o míč, našel Myslivečka, jehož opakovaná prudká střela nejdříve knockautovala Radu a pak i síť za zády brankáře hostí. Vojáci se utápěli v kličkách, když Němcovi tentokrát úspěšně konkurovali i ostatní. Až příchod Karocha po přestávce oživil útočné snahy vojáků. Sám jmenovaný šel sólově na Jánoše, ale neuspěl. Vzápětí na druhé straně měl Kostelník několik šancí napravit si pokaženou reputaci, po Kukově střele z několika kroků mu pomohlo břevno. Čestný úspěch hostí dal po nádherném sólu Karoch čtvrthodinu před koncem, vzápětí kontroval po „české uličce” Kuka. Rozhodčí: Marko Diváci: 4.646 Trenér: I. Kopecký
Datum: září 1989 (v tisku vyšlo 14. září) Druh zápasu: Sestava: Žák, Kuka, Urban, Ondrejčík Branky: Žák 3, Kuka 2, Urban, Ondrejčík
Datum: 17. z 1989 Utkání: 1. liga 1989/90, 6. kolo Sestava: Jánoš - Faktor, Frýda, Jeslínek, Klusáček, Kuka (stř.), Mysliveček, Řehák, Urban, Víger (stř.), Zálešák; stř. Ondrejčík, Žák Branky: Kouřil - Faktor Rozhodčí: Chocholouš Diváci: 7.758 Trenér: I. Kopecký
Datum: 23. z 1989 Utkání: 1. liga 1989/90, 7. kolo Sestava: Jánoš - Faktor, Frýda, Jeslínek, Klusáček, Kuka, Mysliveček (stř.), Řehák, Urban, Víger (stř.), Zálešák; stř. Novák, Žák Branky: Novák, Žák - Zelníček Rozhodčí: Bohuněk Diváci: 5.716 Trenér: I. Kopecký Poznámky: ČK: Michal (Brno)
Datum: 11. jna 1989 Utkání: 1. liga 1989/90, 8. kolo Sestava: Jánoš - Faktor, Frýda, Jeslínek, Klusáček, Kuka, Mysliveček, Novák, Urban, Zálešák, Žák (Zákostelský) Branky: Gostič 1:0, Gostič 2:0 Rozhodčí: Strechaj Diváci: 1.839 Trenér: I. Kopecký
Datum: 29. jna 1989 Utkání: 1. liga 1989/90, 9. kolo Sestava: Jánoš - Faktor, Frýda, Jeslínek, Kuka (stř.), Novák, Ondrejčík, Řehák, Šimůnek, Urban (stř.), Zálešák; stř. Žák, Mysliveček Branky: Jeslínek 2, Frýda, Novák - Fiantok Rozhodčí: Líška Diváci: 4.118 Trenér: I. Kopecký
Datum: 05. listopadu 1989 Utkání: 1. liga 1989/90, 10. kolo Sestava: Jánoš - Faktor, Frýda, Klusáček, Kuka (stř.), Novák (stř.), Ondrejčík, Řehák, Šimůnek, Zálešák, Žák; stř. Urban, Vandas Průběh: Po nadějné první čtvrthodině zabředl zápas do hlubokého podprůměru, šancí bylo na obou stranách jako šafránu. V uzívaném utkání stojí za zmínku snad jen Nečasova střela v 73. minutě, která se odrazila od břevna slavistické branky. Rozhodčí: Strechaj Diváci: 5.158 Trenér: I. Kopecký
Datum: 18. listopadu 1989 Utkání: 1. liga 1989/90, 11. kolo Sestava: Jánoš - Faktor, Frýda (stř.), Jeslínek, Kuka (stř.), Novák, Ondrejčík, Řehák, Šimůnek, Zálešák, Žák; stř. Mysliveček, Urban Branky: Urban, Žák Trenér: I. Kopecký
Datum: 19. jna 1989 Utkání: 1. liga 1989/90, 12. kolo Sestava: Jánoš - Faktor, Frýda (stř.), Jeslínek, Klusáček, Kuka, Mysliveček (stř.), Novák, Šimůnek, Urban, Zálešák; stř. Řehák, Žák Branky: Moravčík 2, Hipp - Jeslínek 2 Rozhodčí: Stiegler Diváci: 3.739 Trenér: I. Kopecký
Datum: 03. prosince 1989 Utkání: 1. liga 1989/90, 14. kolo Sestava: Jánoš - Faktor (stř.), Frýda, Jeslínek, Kuka, Novák, Ondrejčík, Řehák, Šimůnek (stř.), Zálešák, Žák; stř. Mysliveček, Urban Branky: Siva, Beznoska, Holota - Novák Průběh: Bohemians odehráli skoro celý zápas v oslabení. Rozhodčí: Ulrich Diváci: 3.692 Trenér: I. Kopecký Poznámky: Bylo to 80. derby mezi Slavií a Bohemians.
Datum: 10. prosince 1989 Utkání: 1. liga 1989/90, 15. kolo Sestava: Přibyl - Klusáček, Kuka, Mysliveček, Novák, Ondrejčík, Řehák, Šimůnek, Urban (Frýda), Zálešák, Žák Branky: Király 2, Fieber, Pavlík Rozhodčí: Czetö Diváci: 4.322 Trenér: I. Kopecký
Datum: 16. prosince 1989, Eden Utkání: 1. liga 1989/90, 13. kolo Sestava: Jánoš - Šimůnek, Ondrejčík, Klusáček, Zálešák - Frýda, Řehák, Mysliveček (69. Urban), Žák - Novák, Kuka (77. Galbavý) Branka: 39. Žák 1:0 Průběh: V Edenu se ukázalo, jak důležitým hráčem je pro Slavii Frýda. V sobotu neměl den, dlouho držel míč a slavistický dtobal byl těžkopádný, upracovaný, Frýda navíc promarnil dvě slibné příležitosti a především ta druhá, když se objevil sám před brankářem Venclem a místo střely ho chtěl ještě obejít, patřila do kategorie vyložených. Vencel však vzal Frýdovi míč z nohy a vyznamenal se i při únicích Šimůnka a Galbavého, zakončených střelami. Kapituloval jen jednou: ve 39. minutě viděl snad jen rozhodčí Czetö faul na Nováka před šestnáctkou a z přímého kopu namířil Žák dělovkou vedle chebské zdi přímo k pravé tyči. Slavia měla štěstí, že ve vyrovnaném zápase byli hosté nedůrazní v koncovce. Po změně stran se domácí zlepšili, vynutili si tlak, ovšem velké šance zahodili Kuka, Frýda, Žák a především střídající Galbavý, jenž sprintoval po nádherném sólu s míčem u nohy přes půlku hřiště. Z chebské strany Siegl hned v úvodu poslal míč hlavou vedle a pak už ho nebylo mnoho vidět. Několik menších chebských šancí - mezi nimi i bombu Šilhavého - zneškodnil brankář Jánoš. Rozhodčí: Czetö Diváci: 1.718 Trenér: I. Kopecký Poznámky: Zápas byl pravděpodobně odložen a toto uvedené datum platí. Původně se utkání mělo hrát 25. listopadu. |